Kaletnictwo

Skórzana torba i inne akcesoria

Jednym z rodzajów rzemiosła, które intensywnie rozwija się od wielu lat jest kaletnictwo. Wydaje się wręcz, iż nie wychodzi ono z mody, stanowiąc jeden z najstarszych typów usług rzemieślniczych. Jego cechą szczególną jest to, iż produkty kaletnicze, a więc skórzane wyroby wszelakiego typu, stanowią produkty uniwersalne i ponadczasowe, co przesądza jednoznacznie o tym, że kaletnictwo nigdy nie odejdzie do przysłowiowego lamusa. Na czym zatem w praktyce polega praca mistrza rzemiosła kaletniczego, czyli kaletnika?
Kaletnictwo jest niczym innym jak usługą rzemieślniczą bazującą na produkowaniu ale także i reperowaniu uszkodzonych akcesoriów robionych z naturalnego materiału skórzanego. Mowa tu w zasadzie o każdym gadżecie bez wyjątków – od walizek, przez woreczki, sakiewki, portfele, paski, mieszki czy też przede wszystkim aktówki męskie i klasyczne torby damskie, z jakimi klienci punktów kaletniczych zgłaszają się zdecydowanie najczęściej.

W zasadzie, zgłaszając się do kaletnika z prawdziwego zdarzenia z doświadczeniem na koncie w swym fachu, można uzyskać pomoc w zakresie naprawy każdego typu galanterii skórzanej.
W naszym kraju omawiana w niniejszym artykule profesja kaletnika od zawsze cieszyła się ogromną popularnością i było duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Polacy mają przywiązanie dofotele do salonu dobrej jakości rzeczy i rzadziej wyrzucają stare, by w miejsce starego kupić nowe, chociażby kierując się zasadą oszczędności środków pieniężnych. W związku z powyższym, kaletnicze placówki funkcjonowały niegdyś na obszarze Gdańska, Lublina, Elbląga czy też Lublina, Poznania, Krakowa i Torunia.
Autor artykułu: spedycja międzynarodowa bus