Usługi kaletnicze

Jako kaletnictwo w kontekście usług świadczonych przez specjalistów zwanych kaletnikami, rozumie się specyficzny rodzaj rzemiosła bazujący zwłaszcza na naprawie, ale też i samodzielnym wyrobie rozmaitych produktów skórzanych. Generalnie chodzi o to, że kaletnictwo łączy w sobie wszystkie rodzaje usług powiązane z pracą na naturalnym materiale jakim jest skóra- czy to przeróbki już gotowych akcesoriów skórzanych, czy to wytwórstwo od zera kompletnie nowych produktów, ich naprawa, konserwacja, pielęgnacja itd.
Kaletnictwo zdecydowanie uznaje się za usługi przeżytkowe, czyli takie które wyszły z mody zaś co za tym idzie zawód kaletnika można śmiało określić, jako profesję wymarłą, jednak ciągle obecną na rynku w wielu polskich miejscowościach.

Przeważnie są to malutkie firemki jednoosobowe, w których nie ma już większego znaczenia czy zasiada czeladnik czy mistrz kaletnictwa, jak to z kolei miało miejsce wieki temu, zwłaszcza między osiemnastym a dziewiętnastym stuleciem, kiedy to usługi tej kategorii były zdecydowanie najpowszechniejsze. Obecnie jednak nie wydają się wychodzić z mody produkty skórzane, które są uznawane za klasyczne, ponadczasowe, stanowiące wyraz gustowności, szyku, elegancji. W związku z tym kaletnicy naprawdę znający się na rzeczy są w stanie w rewelacyjny sposób wbić się w braki rynkowe tego rodzaju usługodawców i mogą nadal cieszyć się dużym zainteresowaniem i popytem na świadczone przez siebie typy usług. Warto wiedzieć, że do kaletnika można zgłosić się nie tylko po to, żeby zrobił dla nas torebkę skórzaną na specjalne zamówienie, chociaż oczywiście i takie usługi są przez kaletników wykonywane, ale również w celu naprawy oraz konserwacji i pielęgnacji przedmiotów ze skóry naturalnej.
Autor artykułu: